Logopédia

Čo je logopédia ?
Slovo logopédia vzniklo zložením gréckych slov: logos = slovo a paidea = výchova, teda je to náuka o vývine a výchove reči. Logopédia sa zaoberá starostlivosťou o osoby s narušenou komunikačnou schopnosťou, čo je súhrnný názov pre všetky chyby a poruchy reči.

Cieľom logopédie je rozvíjať správny rečový vývin z hľadiska formy a obsahu, predchádzať vzniku porúch reči a odstraňovať už vzniknuté poruchy reči. Prečítajte si: Ako sa vyvíja reč dieťaťa a kedy navštíviť logopéda.
Kto je logopéd ?
Mnoho ľudí si predstavuje logopéda ako niekoho, kto učí deti pekne rozprávať a vyslovovať jednotlivé hlásky. Ale logopédi sa nezaoberajú len správnou výslovnosťou.


 Činnosť logopédov má nesmierne široký záber a je zameraná na diagnostiku a terapiu mnohých porúch reči. Do kompetencie logopéda v našom centre spadá:
  • porucha výslovnosti hlások (dyslália)
  • oneskorený vývin reči
  • špecificky narušený vývin reči (vývinová dysfázia, resp. vývinová jazyková porucha)
  • narušenie plynulosti reči (zajakavosť, brblavosť)
  • symptomatické poruchy reči sprevádzajúce iné dominantné postihnutie
  • (sluchové postihnutie, zrakové postihnutie, mentálna retardácia, autizmus...)
  • získaná neurotická bezrečnosť (mutizmus)
Logopedické pomôcky
Pri práci nepoužívame iba zrkadlo, logopedické sondy, špachtle a knižky
riekaniek. Snažíme sa deťom ich úsilie spríjemniť a urobiť ho pútavým
a zábavným. Používame aj:
  • Didaktické hračky a hry
  • Výučbové logopedické kartičky
  • Logopedické pracovné listy  
  • Logopedické pexesá
  • Artikulačné albumy
  • Pracovné zošity a knihy
Spolupráca s rodičom
Deti a ich rodičia samozrejme dostávajú materiál na precvičovanie aj domov. Pretože bez záujmu a spolupráce rodičov a bez pravidelného domáceho upevňovania trénovaných schopností, je odstránenie narušenej komunikačnej schopnosti zdĺhavý a namáhavý proces. Teda nie len ochota dieťaťa, ale aj pomoc rodičov je nenahraditeľná.

Ťažkosti v reči nepodceňujte
Reč má v našom živote významné miesto, je to jedinečná schopnosť, ktorou disponujeme, preto by sme jej mali venovať náležitú pozornosť. Reč úzko súvisí s myslením a tým aj so schopnosťou učiť sa. Vývin reči dieťaťa preto netreba podceňovať. Mnoho detí sa vo vývine reči oneskoruje, veď každý máme svoje tempo. U väčšiny takýchto detí sa toto zaostávanie spontánne upraví, dobehnú svojich rovesníkov a dosiahnu normálnu rečovú úroveň. Ale približne štvrtina detí s oneskoreným vývinom reči napreduje vo vývine nepriaznivo, čo môže prerásť do narušeného vývinu reči (vývinová jazyková porucha). A narušený vývin reči je jeden z významných prediktorov budúcich ťažkostí v učení.
Prečítajte si náš článok: Efektívne komunikačné stratégie. Nájdete v ňom rady, ako komunikovať s dieťaťom v ranom veku.

Ani nesprávnu artikuláciu hlások netreba brať na ľahkú váhu. Rodičia často
čakajú, že sa to časom „samo“ napraví, prípadne, že dobrú výslovnosť dieťaťa docielia opakovaním riekaniek. Ale aj nácvik správnej výslovnosti jednotlivých hlások má svoju postupnosť, ktorá začína prípravnými oromotorickými cvičeniami, cvičeniami sluchového rozlišovania, vyvodzovaním hlásky v izolácii a v slabikách, potom sa prechádza na fixáciu v slovách. A až na záver na automatizáciu hlásky do bežnej reči prostredníctvom cielených viet, rozprávok, hier, básničiek.
Pozrite si náš článok: Čo je oromotorika?
A zahrajte si našu: Oromotorickú hru - Obratný jazýček.

Každá porucha reči sa časom môže premietnuť aj do osobnosti dieťaťa. Nie je tomu inak ani pri poruchách plynulosti reči, kedy môže rečový problém prerásť až do strachu z hovorenia. Môžeme tomu však predísť.
Prečítajte si náš článok: Zajakavosť alebo „len“ dysfluencia? Nájdete v ňom aj rady, ako komunikovať s dieťaťom s neplynulosťami.

V logopedickej praxi sa v našom centre stretávame s narastajúcim počtom
 rečových problémov a u čoraz mladších detí. Na logopédiu prichádzajú najmä deti predškolského veku, ale pribúdajú aj deti raného veku. Včasná intervencia je nesmierne dôležitá, ale logopédov nie je toľko, koľko je žiadostí o logopedické vyšetrenie. Preto je možné, že si na logopedickú intervenciu budete musieť počkať. Na našej internetovej stránke sa môžete oboznamovať s dôležitými informáciami z oblasti logopedickej prevencie, diagnostiky a terapie. Radi Vám poradíme a odpovieme aj prostredníctvom nášho telefonického alebo emailového kontaktu.

Text : Mgr. Ľubica Prokešová, logopéd