Čo si s deťmi čítať


Dieťatko sa vyvíja od narodenia. Niekedy máme pocit, že rastie ako z vody. Každý deň sa naučí niečo nové a my sa nestačíme čudovať, ako rýchlo napreduje. Rozvíjanie jeho reči môžeme aj my vo veľkej miere podporiť. Veľmi dôležitou aktivitou je napríklad čítanie. Pri čítaní knižiek sa vytvára veľmi silné citové puto medzi dieťaťom a rodičom, (súrodencom, starým rodičom,...). V danej chvíli je dieťatku poskytovaná plná pozornosť zo strany komunikačného partnera. Všetky deti sa usilujú o pozornosť (je jedno či o pozitívnu alebo negatívnu). Pri čítaní vnímajú vašu prítomnosť, tón hlasu a vašu reč. Knižka je vhodným spoločníkom v čakárni u lekára, cestou autom, pri hre, pred spaním...

Čítanie s dieťaťom môžete praktizovať od útleho veku. Spočiatku ide o pomenovávanie obrázkov, neskôr sa prepracujete aj k samotným príbehom. Je však dôležité pamätať si, že dieťatko nemá byť len pasívnym účastníkom. Nechajte ho pýtať sa počas čítania, dopĺňať vás, zaujímať sa. Neskĺznite k vete: „Teraz buď ticho a počúvaj.“ Nebude to preňho také atraktívne, ako keď sa bude môcť zapojiť. 

Pri výbere vhodnej knižky dbajte na záujmy dieťaťa. Knižky si opakovane pozerajte, vymýšľajte si k nim aktivity (napr. nájdi všetko čo je modré; nájdi, kde je zajko; povedz, aké zvieratká vidíš...). Nenásilnou formou si dieťa trénuje nielen pozornosť ale predovšetkým si rozširuje svoj slovník. Obohacuje si pasívnu a buduje aktívnu slovnú zásobu. (Tipy na konkrétne knižky pre mladých čitateľov nájdete na martinus.sk/milniky.)

vypracovala ©Mgr. Zuzana Orosová, logopéd (podľa materiálu Míľniky mladého čitateľa - Martinus)
"Knihy sú ľuďom tým, čím krídla vtákom" John Ruskin