JEDNODUCHÝ MODEL ČÍTANIA
Jednou z veľmi častých otázok zo strany rodičov je: „Prečo by malo moje dieťa poznať nejaké písmená už pred nástupom do školy?“ Apelujú na to, že dieťa sa má naučiť čítať predsa v škole. Existuje množstvo kvalitných výskumov, ktoré sa pozerajú na čítanie z rôznych aspektov. Dnes už vieme, ktoré faktory sú významné vo vzťahu k budúcej gramotnosti dieťaťa. Nazývame ich prediktory gramotnosti. Sú procesy jazykovej povahy, ktoré dokážeme zhodnotiť už v predškolskom veku. Následne ich vieme s deťmi trénovať a posilňovať. Pre lepšie porozumenie je tu jednoduchý model čítania (Gough, Tunmer, 1986)
Čítanie sa skladá z dvoch častí- dekódovania a porozumenia čítanému textu. Dekódovanie je proces, pri ktorom dieťa musí správne dekódovať jednotlivé písmená a následne si ich spojiť do jedného celku. Aby tento proces zvládlo, logicky potrebuje tieto písmená poznať. Deti, ktoré písmená vnímajú už od predškolského veku majú pri nástupe do školy väčšiu výhodu. Taktiež je dôležité tzv. fonematické uvedomovanie. Ide o schopnosť vnímať jednotlivé hlásky a následne s nimi manipulovať. Deti by mali zvládnuť vyčleniť prvú a poslednú hlásku. Taktiež slovo (napr. AUTO) rozdeliť na jednotlivé hlásky (A,U,T,O) – tzv. sluchová analýza. A naopak z hlások vedieť slovo poskladať (A+U+T+O= AUTO) – tzv. sluchová syntéza.

Poznanie písmen a fonematické uvedomovanie môžeme s deťmi trénovať už pred nástupom do školy. Veľmi známy je napríklad Tréning fonematického uvedomovania podľa Eľkonina (Mikulajová, Tokárová, Sümegiová).

Na to, aby bolo čítanie komplexné, musíme čítanému textu aj porozumieť. Aby sme porozumeli čítanému textu, musíme najskôr porozumieť hovorenej reči. Táto schopnosť býva u niektorých detí oslabená a tak je vhodné ju trénovať už pred nástupom do školy. Deti, ktoré poznajú písmená, majú osvojené fonematické uvedomovanie a rozumejú hovorenej reči, majú ľahší nástup do školy ako tie, ktoré tieto schopnosti nemajú osvojené, prípadne ich majú oslabené. Je teda na nás, aby sme im v maximálnej možnej miere včas pomohli. Dúfame, že už lepšie rozumiete, prečo je dôležité aby poznali aspoň nejaké písmenká  Pokúste sa nenásilnou formou deti zoznamovať s písmenami, hrať rôzne hry na tréning fonematického uvedomovania a všímajte si, či vám dieťa rozumie. V prípade, že neviete ako na to, radi vám pomôžeme :-)
vypracovala ©Mgr. Zuzana Orosová, logopéd