KMT - komplexná pohybová intervencia 

Pohybový vývin úzko súvisí s vývinom a dozrievaním centrálnej nervovej sústavy, ak sa počas pohybového vývinu dieťa niektorú fázu vynechá alebo preskočí, môže sa prejaviť na fungovaní nervovej sústavy. Čo následne môže okrem iného spôsobiť ťažkosti s učením, správaním a pozornosťou.

 

Počas KMT si dieťa znovu prežije etapy pohybového vývinu a napraví nesprávne osvojené resp. neosvojené vzorce pohybu, takže nervový systém sa reorganizuje, čo vedie k pozitívnym zmenám v učení, správaní a sebadôvere.

 

Pre koho sa odporúča komplexná pohybová terapia?

- pre nezrelé deti predškolského veku

- Problémy s učením (čítanie - dyslexia, písanie - dysgrafia, matematika - dyskalkúlia)

- Problémy s koordináciou pohybov

- Problémy s koncentráciou pozornosti

- nešikovná jemná motorika

- Oneskorený vývin reči, poruchy reči

- Poruchy vnímania

 

Počas sedení:

S ohľadom na stav dieťaťa a jeho ťažkosti vykonávame cvičenia, ktoré pôsobia na nervový systém prostredníctvom pohybu s cieľom rozvíjať danú oslabenú oblasť.

 

Dosiahnuteľné zmeny

- Pozitívna stimulácia centrálneho nervového systému

- efektívnejšie učenie

- zvýšenie sebadôvery

- zlepšenie obratnosti pohybu

- rozvíja manuálnu zručnosť a rečové schopnosti

- zlepšenie koncentrácie

 

KMT v praxi:

Po úvodnom testovaní sa pre dieťa vypracuje plán rozvoja (adekvátny profil schopnosti dieťaťa). Podľa individuálneho programu odborník interpretuje pridelené cvičenia a naučí dieťaťa ich vykonať. Dôležitým momentom je zácvik rodiča do programu ako koterapeuta.  

Tieto cvičenia sa vykonávajú 4 až 5-krát týždenne doma. Jedno domáce cvičenie trvá približne 20 minút. Kontrolné stretnutia sa realizujú každých 4-5 týždňov (45-60 minút), podľa pokynov terapeuta.


„Učenie môže byť aj radosť!“