Efektívne komunikačné stratégie


EFEKTÍVNE KOMUNIKAČNÉ STRATÉGIE

„Moje dieťa má tri roky a nerozpráva.“
Takýmito slovami často začína rozhovor s mamičkami, ktoré intuitívne cítia, že niečo nie je v poriadku. Okolie ich často odhovára: „Logopéd predsa vyvodzuje R a učí deti básničky.“ Prípadne: „Aj ty si bola taká, dlho si nerozprávala a potom si zrazu začala sama od seba hovoriť.“ Alebo: „Daj tomu čas, dieťa z toho vyrastie.“ Milí rodičia, verím, že mnohí z vás vedia, že logopéd nie len ten, čo vyvodzuje správnu výslovnosť hlások. Venujeme sa aj komunikačným zručnostiam od raného veku. Pre mnohých sú tieto rady úplne prirodzené, no nezaškodí si zopakovať aké EFEKTÍVNE KOMUNIKAČNÉ STRATÉGIE treba používať pri komunikácii s deťmi.

STRATÉGIE ZAMERANÉ NA DIEŤA
Rozprávajte sa tvárou v tvár - Znížte sa na fyzickú úroveň dieťaťa. Takto ľahšie imituje Vaše pohyby, vy vidíte, čo robí dieťa dobre alebo zle. Stávajú sa z vás rovnocenní komunikační partneri.
Čakajte - Doprajte dieťaťu čas približne 5-10 sekúnd aby mohlo verbálne alebo neverbálne zareagovať. Nerobte všetko za dieťa, ak nereaguje skúste inú stratégiu.
Vytvárajte komunikačné príležitosti - Najväčšou motiváciou komunikovať je ak dieťa niečo veľmi chce. Vytvárajte mu komunikačné príležitosti (napríklad: dajte dieťaťu len 1 časť predmetu/hračky, aby si vypýtalo ostatné časti, ukladajte veci v zornom poli dieťaťa, zastavte sa uprostred rutiny, vytvorte nečakané situácie).
Nasledujte záujem dieťaťa - Promptne reagujte na záujem dieťaťa (napr. ak dieťa pozerá von oknom, situáciu mu komentujte „Pozri, prší.“). Práve tieto chvíle sú najvhodnejšie pre poskytovanie rečového vzoru. Dieťatko si priraďuje slová k myšlienkam.
Opakujte - Vraví sa, že opakovanie je matkou múdrosti. Ak budete dieťaťu často opakovať gestá, slová, vety zapamätá si ich rýchlejšie. Frekventovanejšie slová v reči rodiča sa objavia skôr v reči dieťaťa.
Využívajte rutiny - Rutina je činnosť, ktorá sa mnohonásobne opakuje. ide o predpokladaný a predvídateľný sled udalostí, má tému, vymieňajú sa v nej roly, dieťa vie predpokladať nasledujúci krok a tým pádom sa aktívnejšie zapája. Rutiny môžu byť sociálne (pozdravy), s hračkami, denné (umývanie si rúk pred jedlom). Ideálne je ak si rutiny rozdelíte na malé kroky, ktoré verbálne komentujete.

STRATÉGIE ĽAHŠIEHO POROZUMENIA
Používajte gestá - gestá sú prirodzeným komunikačným prostriedkom. Stimulácia gest vedie k stimulácii reči. Mali by sme používať 1 gesto/pohyb= jeden význam.
Vylaďte sa na rečovú úroveň dieťaťa - Zamyslite sa. Čo bude pre dieťatko vhodnejšie na porozumenie? „Auto tam“ alebo „Aha pozri tam je také malé zelené auto.“ Posúvajte reč dieťaťa o krok dopredu - jednoducho jeho výpoveď rozšírte o ďalšie slovo (napr. dieťa povie „auto“ a mama povie „auto tam“).

STRATÉGIE VÝMEN
Raz ty, raz ja - Ide o výmenu komunikačných rolí v verbálnej ale aj neverbálnej úrovni (napr. kotúľanie si lopty- výmena rolí na neverbálnej úrovni).
Imitujte - Napodobňujte (zrkadlite) komunikačné prejavy dieťaťa.

STRATÉGIE NOVÝCH POJMOV
Komentujte - Opisujte osoby, predmety, činnosti, udalosti, ktoré dieťatko pozoruje. Veľmi dôležité je komentovať hneď ako sa dieťa na daný predmet pozerá. Nevyžadujte aby dieťa po vás opakovalo. To že po vás hneď neopakuje, neznamená, že nevníma.
Pomenúvajte - Ide o veľmi ľahkú a intuitívnu stratégiu.
Premosťujte - Používajte slovo v novom kontexte. Je dôležité aby si dieťa nespojilo slovo len s jednou situáciou.

STRATÉGIE REČOVÉHO VZORU
Modelujte - Poskytujte dieťaťu správny rečový vzor- hovorte gramaticky správne, s dobrou výslovnosťou, tvorte nové slová, kombinácie slov. Nenúťte dieťa aby po Vás opakovalo.
• Rozširujte prehovor dieťaťa - Rozviňte prehovor dieťaťa tak, aby bol úplný (napr. dieťa povie „auto“ rodič povie „daj auto“).

STRATÉGIE KONVERZÁCIE
Pýtajte sa - Otázky rozvíjajú prehovor. Pýtajte sa pomocou rozširujúcich sa otázok ( výberové/alternatívne otázky podporujú myslenie! Vyhýbajte sa otázkam typu (áno/ nie, testovacím, rétorickým, zjavným alebo bombardujúcim). Napríklad sa spýtate dieťaťa „Dáš si čaj?“ Odpovie: „áno“. Takto si dlho vystačí s jednoslovnou odpoveďou áno/nie. Skúste sa ho spýtať: „Dáš si mlieko alebo čaj?“ Tu mu už nepomôže odpoveď „áno/ nie“, musí sa nad svojou odpoveďou zamyslieť, verbálne vyjadriť, čo si vlastne prosí.

Dúfam, že niektorých z vás tieto stratégie inšpirujú a pokúsite sa ich aplikovať pri komunikácii s Vašim
dieťatkom :)

Podľa publikácie Kniha o detskej reči (Horňáková, Kapálková, Mikulajová) spracovala Mgr. Zuzana Orosová- logopéd